MBSR Orca Dreams

Neden MBSR?
Günlük yaşamda dış koşulların olumsuz etkilerine maruz kalan bireyler çoğu zaman kendilerini etkileyen, duygu ve durumlarla başa çıkmakta, hayatın yoğun temposuna ayak uydurmakta zorlanıyorlar. Kronik bir çok hastalık, bedensel ve ruhsal engeller, semptomlar içinde yaşadığımız toplumda önemli bir kesim için üzücü bir sorundur. Tüm yaşam alanlarında yaşanabilecek olan stres bireyleri fiziksel ve ruhsal olarak olumsuz yönde etkilemektedir.

Sürekli yorgun hissetme, hayatın akışı içerisinde zorlanma, ilişkide olunan kişilerle çatışma halinde olma, kronik hastalıklar, yüksek tansiyon, kanser, fibromiyalji, kalp ve deri hastalıkları, astım, hastalıkları, anksiyete, panik, depresyon, tükenmişlik sendromu gibi hastalıkların tedavisinde geleneksel tıbbın yanında tamamlayıcı unsur olarak MBSR hazırlanmıştır.

MBSR Nedir?

Sürekli yorgun hissetme, hayatın akışı içerisinde zorlanma, ilişkide olunan kişilerle çatışma halinde olma, kronik hastalıklar, yüksek tansiyon, kanser, fibromiyalji, kalp ve deri hastalıkları, astım, hastalıkları, anksiyete, panik, depresyon, tükenmişlik sendromu gibi hastalıkların tedavisinde MBSR in tıbbi ve psikolojik tedavilerin yani sıra olumlu ve tamamlayıcı etkisi olduğu bulunmuştur.

Stres, anksiyete, depresyon ve ağrılı bireylere yardımcı olmak için bilimsel olarak kabul edilmiş, yoğun bir farkındalık eğitimi sunan sekiz haftalık deneyime dayalı bir programdır.  Bireylerin stres, fiziksel ya da ruhsal zorlayıcı durumlar, düşünceler ve duygularla yeni ve daha sağlıklı bir ilişki kurması konusunda kanıtlanmış başarılar sağlamış bir yöntemdir. Sekiz hafta sonunda, ders katılımı ve düzenli pratikler sonucunda katılımcının, stres, zorlayıcı duygu ve durumları kendi kaynakları ile yönetme becerisini geliştirmesi üzerine kurulmuştur.

MBSR Nasıl Uygulanır?

MBSR programı, stresi azaltmada ve duyguları düzenlemede bir öz-düzenleme yöntemi olarak bilinçli farkındalığın sistematik eğitimini sağlar. Sekiz haftalık programda haftada 1 gün, günde 2.5 saatlik oturumların yanı sıra bir de 1 gün 6 saatlik sessizlik günü program dahilinde planlanır.  Her oturumda, katılımcılara süreci içselleştirmelerine yardımcı olacak ödevler verilir, grupla yaşam deneyimleri paylaşılır.

MBSR’a Kimler Katılabilir?

Stres ve yaşamda karşılaşılan zorluklarla başa edebilme becerisini geliştirmek, fiziksel, zihinsel ve bedensel iyilik halini artırmak isteyen her birey, akademik başarı ve performans ile odaklanma, yaratıcılık becerisini artırmak isteyen ve yaşantısına farkındalık kazandırmak isteyen herkes programa katılabilir.

MBSR Kazanımları

MBSR programı, stresi azaltmada ve duyguları düzenlemede bir öz-düzenleme yöntemi olarak bilinçli farkındalığın sistematik eğitimini sağlar. Program, kabul edici bir tutum yoluyla herhangi bir anda neler olduğunun daha da farkında olunmasını amaçlar. MBSR her birimizde değişik şekillerde var olan ve yaşamı zorlaştıran duygu düşünce ve davranış kalıplarının farkına vararak hayatı daha bilinçle yaşamak ve hayatın zorlukları ile daha ehil ve etkin şekillerde baş etmekte yardımcı olur. Bilinçli farkındalık eğitimi sonucunda, beynin duygu düzenleme ve stres tepkisinden sorumlu bölgelerinde olumlu değişimler gözlemlenmiştir. Bu değişimler de, nefes alma, kalp atışı ve bağışıklık fonksiyonları gibi biyolojik süreçleri etkiler.

MBSR Uygulayıcısı

Orca Dreams: Farkındalıkla Yaşam Platformu Kurucusu ve Direktörü Ayşe Dayı tarafından verilmektedir.  Kendisi Avrupa’daki en eski mindfulness egitim enstitüsü olan Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA)’dan MBSR Eğitmen eğitimini almıştır.

MBSR’a Katılmak İçin

MBSR eğitmenimiz ile birlikte yapılacak bir mülakat sonrasında programa katılabilirsiniz.

Her bir program 14 kişilik gruplar halinde açılacak olup, grup kontenjanı dolması durumunda bir sonraki gruba dahil edilir.

MBSR hakkında detaylı bilgi almak için,

info@kolektfitrend.com adresine ya da 0216 515 49 52 telefon numarasından bize ulaşabilirsin.

Katılımcı Yorumları

MBSR “yaşantımda” 5.haftamdayım. Özellikle yaşantım demeyi tercih ediyorum çünkü bu eğitim, yaşamımı daha anlamlı, daha üretken, daha farkında duyumsamak adına atmış olduğum bir adım, önemli bir kilometre taşı, bir eğitimin çok ötesinde, bir kavrayış oldu benim için. 4 haftalık süreçte gerek canlı derslerimiz sırasındaki paylaşımlarımız gerekse hafta boyunca uyguladığımız sayısız faydalı pratik sayesinde, bedenimin ve zihnimin anlamlı bir bütünlükle uyumlandığını hissediyorum. Deneyimlediğim bu iyileştirici yaşantıda, eğitmenimiz Ayşe’nin, profesyonel birikimi ve donanımının yanı sıra, yüksek düzeydeki insancıl yaklaşımının çok önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. Evren, bağlantılı bir bütünlük içinde. Bize bu bütünlüğün içindeki yerimizi ve rolümüzü hatırlatıyor. Kendime verdiğim bu ödül için” iyi ki” diyorum.

Eda, 48, Üniversitede Okul Öncesi Eğitim Bölümü’nde Doçent, Kuzey Kıbrıs 

MBSR eğitimi ile gelen mindfulness benim için inanılmaz bir deneyim oldu geçip giden güzel anların aslında farkında olamadığımın zihnimin hep bir yerlere takılı kaldığının farkındalığını yaşadım. Kendi bedenimin ne istediğini ve nefesimi anlamayı bu eğitim sayesinde öğrenmeye başladım

Gizem, 20 yaşında, Psikoloji Lisans Öğrencisi, Türkiye 

MBSR programı anda ve kabul içinde olmak üzerine anlayışımı daha da derinleştirdi. Eğitime gelirken ki ana ihtiyaçlarımdan birisi de buydu zaten. Ayşe’nin pratikler sırasında kabule ve farkındalığı yönelik sabırla ve sakince yaptığı hatırlatmaları sayesinde, kendi zihnimin ve bedenimin sınırlarını saygıyla ve şefkatle karşılamanın önemine yönelik anlayışım doğal bir şekilde gelişti. Şu sıralar duygusal olarak beni ara ara zorlayan bir dönemden geçiyorum ve fark ettim ki bir şekilde acımın yükseldiği zamanlarda planlamadan mindfull olabiliyorum ve bu acıya gömülmeden, onu kabul ederek geçirdiğim deneyim kendimi duygusal anlamda daha olgun hissettiriyor.

Gizem, 20 yaşında, Psikoloji Lisans Öğrencisi, Türkiye 

https://kolektiftrend.com/wp-content/uploads/2020/05/kolektif-home-9.png

Program detayları için bize ulaşın